Rzeki przepływające  przez obszar Zamagurza stworzyły w niektórych miejscach przepiękne  przełomy.  Spływ  nimi wzmacnia   wrażenia   związane  z  pobytem wśród dzikiej przyrody, a w ofercie znajdują się również inne sporty adrenalinowe, jak rafting, czy kanadyjkarstwo. Jeziora naturalne lub stworzone sztucznie nadają się natomiast do rejsów wodnych. W rejonie Zamagurza znajdują się również źródła mineralne, których działanie można sprawdzić w miejscowym uzdrowisku.

Spływ tratwami
Jedną z  największych   atrakcji na obszarze Zamagurza jest spływ Dunajcem tratwami  flisackimi. Spływ był w przeszłości ważnym środkiem trans- portu towarów i  osób z  Zamagurza aż do Morza Bałtyckiego.  Do spływu rekreacyjnego rzekę zaczęto wykorzystywać dla gości polskiego miasteczka uzdrowiskowego  Szczawnicy, dla których na tratwach przygrywała muzyka, a na miejscach, w których niosło się echo artylerzyści  strzelali  z moździerzy.  Na obszarze Słowacji atrakcja ta zaczęła zdobywać zwolenników dopiero po I wojnie światowej.  Obecnie  flisacy  z Zamagurza spływają Dunajcem do przystani końcowej  w Leśnicy [Lesnica], z przystani w Spiskiej Starej Wsi [Spišská Stará Ves] – Nokle (14 km), Majerów [Majere] (11 km), Czerwony Klasztor [Červený Kláštor] – Kvašné lúky  (10 km) i  Czerwony   Klasztor   – od muzeum  (9 km). Spływ  trwa od 1 kwietnia, kiedy odbywa się uroczyste otwarcie wód Dunajca, do października, a w zależności od warunków atmosferycznych  również i dłużej. Spływ trawa od 1 do 3 godzin, w zależności od długości i poziomu rzeki. Po słowackiej stronie kończy
się w Leśnicy [Lesnica], przy przejściu granicznym do Polski (Szczawnica)  i Chata Pieniny. Po spływie rzeką z powrotem  wrócić można pieszo, na wypożyczonym rowerze lub autobusem. Na końcu spływu istnieje  możliwość zorganizowania pikniku na łonie natury, pod zadaszeniem  z bali, z degustacją  specjałów  kuchni góralskiej przy akompaniamencie ludowej muzyki.

Rafting
Rwącą rzeką Dunajec spłynąć można również na pontonie, czy też na innych łodziach sportowych,  które znajdziemy w wypożyczalni. Zainteresowani mogą spłynąć również z instruktorem.  Czas trwania spływu i jego długość uzależniona jest od wyboru jednej  z kilku tradycyjnych  tras:
Czerwony Klasztor – Leśnica: 9 km, cca 2 godz.; Spiska Stara Wieś – Leśnica: 17 km, cca 4,5 godz.; Niedzica – Krościenko: 26 km, cca 7 godz.; Spiska Stara Wieś – Stary Sącz, 50 km, cca 2-3 dni.
Do spływu odpowiednia jest również rzeka Białka, która stworzyła w wapiennych skałach przełom o długości 100 m i do dnia dzisiejszego zachowała naturalny, górski charakter.  Na wielu odcinkach znajdują się małe kaskady i meandry, które w pełni umożliwiają delektowanie się spływem po rwącej wodzie.

Rekreacja  i rejsy wycieczkowe
Spokojniejsze  rejsy oferuje  Jezioro Czorsztyńskie (529 m n.p.m.), które składa się dwóch  sztucznych akwenów,  wykorzystywanych przez Zespół  Elektrowni Wodnych w Niedzicy. Jezioro  o powierzchni 1120 ha i pojemności  235 mln m3, przegrodzone zaporą o długości 404 m i wysokości  56 m, wykorzystywane jest również co celów sportowo-rekreacyjnych, do kąpieli, wioślarstwa, rowerów wodnych oraz jachtingu. Ośrodki rekreacyjne  z wypożyczalniami sprzętu wodnego i przystaniami znajdują się we Frydmanie i w Niedzicy–Zamku. Od maja do października z przystani pod zamkiem w Niedzicy–Zamku można skorzystać  z rejsów  dziennych i nocnych  dwoma statkami rejsowymi zabierającymi na pokład 45 i 135 osób. Rejsy oferują  przepiękne widoki na panoramę  okolicznej przyrody pienińskiej, widoki zapory i średniowiecznych zamków warownych w Niedzicy i Czorsztynie.  W sezonie pomiędzy zamkami kursują również gondole.

Uzdrowisko
Na Zamagurzu  wykorzystać  można  również  lecznicze  walory wody mineralnej. Oprócz ogólnie  dostępnych  źródeł  we wsiach  Haligowce,  Kacwin, Łapsze  Wyżne, Lechnica,  Osturnia,  Straniany,  Wielka Leśna i Wielki Lipnik, w Czewonym Klasztorze, w części Smerdžonka, znajduje się źródło siarkowodorowe posiadające  wiele substancji mineralnych,  przy którym wybudowany został  kompleks leczniczy. Lecznicze właściwości  wody wykorzystywane są do leczenia schorzeń  skóry, schorzeń  układu ruchu, schorzeń neurologicznych, schorzeń układu pokarmowego; w tkankach poprawia się sprężystość, mają też właściwości analgetyczne, przeciwzapalne i antyseptyczne. Uzdrowisko poleca rozmaite zabiegi – różnego rodzaju masaże, kąpiele mineralne, ćwiczenia, termoterapię,  leczenia światłem oraz muzykoterapię, które oprócz walorów leczniczych mają działanie również relaksacyjne.
Kontakt: Kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka, 059 06 Červený Kláštor 147, web: www.kupeleck.sk, www.smerdzonka.eu, tel./fax:  +421 52 482 20 06, tel. kom.: +421 914 338 820, e-mail: recepcia@kupeleck.sk.